Bilder från Julaftons morgon

Åsby affär, Bilder

Intresset för att träffa tomten på Julaftons morgon vid Åsby affär var stort även i år och som vanligt behövdes det en hel del hjälp från alla barn som var där innan både tomte och julklappssäck var på plats i affären och julklappsutdelningen kunde börja.

Först var tomten försvunnen men han hittades efter en stund sovande på det gamla utedasset, sedan uppstod direkt frågan om vart säcken med alla julklappar tagit vägen… Julklappssäcken återfanns slutligen i den gamla bastun där tomten hade tagit sin årliga jultvätt kvällen före.

Det bjöds på glögg, kaffe, smörgåsar och kaka och det hanns även med några danser kring julgranen.

Vi är väldigt glada över att så många kan och vill slita sig från julstöket en timme på julaftonsmorgon för att komma till Åsby affär och därigenom uppehålla denna speciella Vidbo-tradition. Vi vill även ta chansen att önska alla våra medlemmar en god fortsättning på 2020!

Styrelsen Widbo Hembygdsförening.